21 Ekim 2023

Lorem Ipsum Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Lorem ipsum” metinleri, basılı veya dijital tasarım projeleri sırasında metin yerleştirmek için kullanılan sahte bir Latin metinidir. Bu metinler, gerçek metin yerine geçici olarak kullanılır ve tasarımın metinle nasıl görüneceğini anlamak için kullanılır. Ayrıca tipografi, yazı tipi seçimi, metin düzeni ve sayfa düzeni gibi tasarım öğelerini incelemek ve ayarlamak için de kullanışlıdır.

Lorem ipsum” metni, 16. yüzyılda bir Latin yazısı olan “de Finibus Bonorum et Malorum” (İyi ve Kötünün Sınırları) eserinin bir bölümünden türetilmiştir. Bu metin, anlamlı bir içeriğe sahip olmayan rastgele Latince sözcükler ve cümleler içerir, bu nedenle okuyucu dikkati metne odaklanmaz ve tasarımın öne çıkmasını sağlar.

Özellikle grafik tasarımcılar, web tasarımcılar, yayıncılar ve yazılı medya tasarımcıları gibi profesyoneller, tasarım prototipleri oluştururken veya bir tasarımın metin içeriğini yerleştirirken “Lorem ipsum” kullanırlar. Bu metinler aynı zamanda metin düzeni ve tipografiyi değerlendirmek için kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir