HTML Multimedia

Web’deki multimedya ses, müzik, video, film ve animasyonlardan oluşur.

Multimedia Nedir?

Multimedya birçok farklı formatta gelir. Görüntüler, müzik, ses, videolar, kayıtlar, filmler, animasyonlar ve daha fazlası gibi duyabileceğiniz veya görebileceğiniz hemen hemen her şey olabilir.

Web sayfaları genellikle farklı tür ve formatlarda multimedya öğeleri içerir.

Tarayıcı Desteği

İlk web tarayıcıları yalnızca metin desteğine sahipti ve tek bir yazı tipi ve tek bir renkle sınırlıydı.

Daha sonra renkleri, yazı tiplerini, görüntüleri ve multimedyayı destekleyen tarayıcılar oluşturuldu.

Multimedia Formatları

Multimedya öğeleri (ses veya video gibi) medya dosyalarında saklanır.

Bir dosyanın türünü anlamanın en yaygın yolu dosya uzantısına bakmaktır.

Multimedya dosyalarının formatları ve farklı uzantıları vardır: .wav, .mp3, .mp4, .mpg, .wmv ve .avi.

Ortak Video Formatları

Piyasada pek çok video formatı var.

MP4, WebM ve Ogg formatları HTML tarafından desteklenir.

MP4 formatı YouTube tarafından önerilmektedir.

FormatDosyaAçıklama
MPEG.mpg
.mpeg
MPEG. Moving Pictures Expert Group tarafından geliştirilmiştir. Web’deki ilk popüler video formatı. Artık HTML’de desteği yoktur.
AVI.aviAVI (Audio Video Interleave). Microsoft tarafından geliştirildi. Yaygın olarak video kameralarda ve TV donanımlarında kullanılır. Windows bilgisayarlarda iyi oynatılır, ancak web tarayıcılarında oynatılmaz.
WMV.wmvWMV (Windows Medya Video). Microsoft tarafından geliştirildi. Yaygın olarak video kameralarda ve TV donanımlarında kullanılır. Windows bilgisayarlarda iyi oynatılır, ancak web tarayıcılarında oynatılmaz.
QuickTime.movQuickTime. Apple tarafından geliştirildi. Yaygın olarak video kameralarda ve TV donanımlarında kullanılır. Apple bilgisayarlarda iyi oynatılır ancak web tarayıcılarında oynatılmaz.
RealVideo.rm
.ram
RealVideo. Düşük bant genişliklerinde video akışına izin vermek için Real Media tarafından geliştirildi. Web tarayıcılarında oynatılmaz.
Flash.swf
.flv
Flash. Macromedia tarafından geliştirilmiştir. Genellikle web tarayıcılarında oynatmak için ekstra bir bileşen (eklenti) gerektirir.
Ogg.oggTheora Ogg. Xiph.Org Vakfı tarafından geliştirilmiştir. HTML tarafından desteklenmektedir.
WebM.webmWebM. Mozilla, Opera, Adobe ve Google tarafından geliştirilmiştir. HTML tarafından desteklenmektedir.
MPEG-4 veya MP4.mp4MP4. Moving Pictures Expert Group tarafından geliştirilmiştir. Yaygın olarak video kameralarda ve TV donanımlarında kullanılır. Tüm tarayıcılar tarafından desteklenir ve YouTube tarafından önerilir.

Not: HTML standardı tarafından yalnızca MP4, WebM ve Ogg videoları desteklenmektedir.

Ortak Ses Formatları

FormatDosyaAçıklama
MIDI.mid
.midi
MIDI (Musical Instrument Digital Interface). Sentezleyiciler ve PC ses kartları gibi tüm elektronik müzik cihazları için ana format. MIDI dosyaları ses içermez, ancak elektronik cihazlar tarafından çalınabilen dijital notalar içerir. Tüm bilgisayarlarda ve müzik donanımlarında iyi oynatılır ancak web tarayıcılarında oynatılmaz.
RealAudio.rm
.ram
RealAudio. Düşük bant genişliklerinde ses akışına izin vermek için Real Media tarafından geliştirildi. Web tarayıcılarında oynatılmaz.
WMA.wmaWMA (Windows Medya Audio). Microsoft tarafından geliştirildi. Windows bilgisayarlarda iyi oynatılır, ancak web tarayıcılarında oynatılmaz.
AAC.aacAAC (Advanced Audio Coding). Apple tarafından iTunes için varsayılan format olarak geliştirildi. Apple bilgisayarlarda iyi oynatılır ancak web tarayıcılarında oynatılmaz.
WAV.wavWAV. IBM ve Microsoft tarafından geliştirildi. Windows, Macintosh ve Linux işletim sistemlerinde iyi oynatılır. HTML tarafından desteklenmektedir.
Ogg.oggAhh. Xiph.Org Vakfı tarafından geliştirilmiştir. HTML tarafından desteklenmektedir.
MP3.mp3MP3 dosyaları aslında MPEG dosyalarının ses kısmıdır. MP3, müzik çalarlar için en popüler formattır. İyi sıkıştırmayı (küçük dosyalar) yüksek kaliteyle birleştirir. Tüm tarayıcılar tarafından desteklenir.
MP4.mp4MP4 bir video formatıdır ancak ses için de kullanılabilir. Tüm tarayıcılar tarafından desteklenir.

Not: HTML standardı tarafından yalnızca MP3, WAV ve Ogg ses desteklenir.

5 Ekim 2023
Was this article helpful?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir